برد گیم و بازی فکری و رومیزی

همه ما از کودکی یا حتی در بزرگسالی با برد گیم و بازی فکری و رومیزی آشنا هستیم. شاید بتوان گفت ساده‎ترین آنها همان ” منچ  و مار پله یا دوز” است که حداقل یک بار دست به مهره‌های آن زده‌ایم. یادتان می‎آید در صفحه بازی مار و پله، 100 خانه وجود داشت. در برخی خانه‎ها نردبان بود و در برخی دیگر مار. از نردبان‎ها بالا می‎رفتیم و مارها ما را نیش می‎زدنند و به این ترتیب چندین خانه به عقب باز می‎گشتیم. یکی از این مارها در خانه 98 بود. کافی بود با پرتاب تاس عدد خوبی بیاوریم تا از این خانه به سلامت رد شویم. اما همیشه گرفتار آن می‎شدیم و به قعر صفحه بازی سقوط می‎کردیم. اینجا بود که صدای آه ما با صدای شادی حریف در هم می‎آمیخت و فریادهای کودکانمان تا چندین خانه شنیده می‎شد.
” منچ و مارپله” یکی از انواع گیم برد ایرانی است که در خاطرات کودکی بسیاری از ایرانیان وجود دارد. در حال حاضر نیز این بازی به شکل‎های مختلف طراحی شده و در اختیار مخاطبان قرار می‎گیرد. شاید انواع گیم برد به پیچیدگی بازی‎های نوین کامپیوتری نرسد، اما هیجان خاصی دارد و می‎تواند ساعت‎ها کودکان و بزرگسالان را سرگرم نمایید. حتی برخی خانواده لیگ‎های حساسی از آنها را برگزار می‎کنند.

برد گیم چیست؟

قبل از هر چیز باید بدانید منظور از برد گیم، بازی‎های نوین کامپیوتری نیست. منظور از برد گیم، همان صفحه بازی است. این صفحه بازی هر چیزی می‎تواند باشد. از آنها به عنوان بازی‎های رومیزی و فکری نیز یاد می‎شود. در کنار صفحه بازی تعدادی مهره، توکن، کارت، تاس و … در اختیار بازیکنان قرار داده می‎شود. این بازی‎ها به صورت جمعی طراحی می‎شوند، یعنی برای انجام آنها حداقل به دو بازیکن نیاز است. انواع بردگیم دارای داستان و قوانین خاصی است. اما باید گفت در همه آنها یک چیز مشترک وجود دارد: هدف. در هر بازی، بازیکنان باید سعی کنند با رعایت قوانین بازی به هدفی که تعیین شده است، برسند. برای مثال در بازی ” مار و پله” هدف عبور از موانع و رسیدن به خانه 100 بود. انواع برد گیم ایرانی و خارجی می‎توانند همه اعضای خانواده را درگیر خود نمایند. به همین دلیل بسیاری از پدر  و مادرها ترجیح می‎دهند با خرید آنها، همراه فرزندان خود بازی کنند.
برخی از این بازی‎ها فکری بوده و  از این جهت به رشد ذهنی کودک کمک خواهد کرد. شاید بتوان گفت ” شطرنج” یکی از بهترین انواع گیم برد و بازی فکری و رومیزی باشد که علاقمندان خاص خود را دارد. با این حال اگر به دنبال نسخه‎های جدیدتری از انواع بازی فکری و رومیزی هستید،  می‎توانید با مراجعه به فروشگاه‎های معتبر آنها را تهیه نمایید. با خرید بازی ایرانی و انواع برد گیم می‎توانید لحظات خوبی را در کنار اعضا خانواده داشته باشید. 

انواع برد گیم و بازی فکری

از انواع برد گیم و بازی فکری می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

بازی های رومیزی جنگی

می‎توان گفت انواع بازی‎های رومیزی جنگی، طرفداران بسیار زیادی در بین کودکان و بزرگسالان دارد.  در طی این بازی‎ها با مفاهیمی مانند حمله، دفاع، استراتژی و… مواجه خواهید شد. در برخی از آنها شانس دخیل است و در برخی دیگر برد و باخت به تفکر و نوع عملکرد بازیکن باز می‎گردد. از جمله بازی‎های رومیزی جنگی ایرانی می‎توان به ” رکب” اشاره کرد. در این بازی جنگی خونین برای حفظ و گسترش قلمرو طراحی شده است. در این برد گیم ایرانی دو  تا شش بازیکن می‎توانند همزمان بازی کنند.
از جمله بازی‎های رومیزی جنگی خارجی نیز می‎توان به ” ریسک” اشاره کرد. در این بازی شما به عنوان یک فرمانده نقش‎ آفرینی خواهید کرد. در طی بازی باید بتوانید برای حملات به خوبی برنامه‎ریزی کرده و  در حین حمله از مناطق خود حفاظت نماید. این بازی رومیزی جنگی از محبوب‎ترین انواع گیم برد است.

بازی های رومیزی اقتصادی

با خرید برد گیم اقتصادی خود را  درگیر یک بازی سرمایه‎ گذاری خواهید کرد. در واقع اگر می‎خواهید بدانید در زمینه مدیریت اقتصاد چه میزان توانایی دارد، خرید این نوع بازی به شما پیشنهاد می‎شود. از جمله آنها می‎توان به ” مونوپولی” اشاره کرد. در طی این بازی با اعداد، ارقام و حساب و کتاب سروکار دارید. در این نوع بازی‎ها سعی شده است تا اتفاقات دنیای واقعی در زمینه اقتصاد در قالب بازی شبیه‎سازی شود. بنابراین تصور نکنید این نوع از بازی‎ها صرفا با هدف سرگرمی طراحی شده‎اند. با استفاده از آنها بازیکن با مفاهیم اصلی در دنیای اقتصاد و سرمایه‎گذاری آشنا خواهد شد و بدون اینکه متوجه شود تحت آموزش نیز قرار خواهد گرفت. از جمله این بازی‎ها می‎توان به  Theme Park، Railroad Tycoon ، Trevor Chan، Transport Tycoon، Power Grid و Catan اشاره کرد.

بازی های رومیزی استراتژیکی

در این بازی‎ رومیزی، داستانی وجود ندارد. همه چیز به فکر و استراتژی بازیکن بستگی خواهد داشت، شانس کوچکترین نقشی در پیروزی شما نخواهد داشت. البته اگر بازیکن مقابل، اشتباه کند یا استراتژی مناسبی نداشته باشد، شاید بتوان گفت شانس با شما یار بوده است. از مشهورترین و ماندگارترین انواع این بازی می‎توان به ” شطرنج” اشاره کرد. در طی آن هیچ داستانی وجود ندارد و بازیکن صرفا با استفاده از فکر و سود جویی از اشتباه حریف به پیروزی خواهد رسید. از دیگر انواع گیم برد استراتژیکی می‎توان به بازی ” کریدور” اشاره کرد.

بازی های رومیزی تعاملی

اگر به فکر خرید برد گیم ایرانی هستید، شاید بازی فکری و رومیزی ” جالیز” انتخاب خوبی باشد. در طی این بازی باید بتوانید با دیگر بازیکنان که به عنوان هم گروهی شما بازی می‎کنند، تعامل ایجاد کنید. به این ترتیب زمینه برای پیروزی نهایی فراهم خواهد شد.  شاید بتوان گفت این بازی در گروه بازی‎های اقتصادی نیز قرار می‎گیرد. چرا که در طی آن شما به عنوان کشاورز ( صاحب جالیز) بازی خواهید کرد. باید بتوانید با رعایت قوانین بازی، محصولات خود را با بهترین سود به فروش برسانید. این بازی برای  چهار تا هشت نفر طراحی شده است.
از دیگر انواع برد گیم ایرانی و خارجی می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:
⦁ بازی‎ها فکری و رومیزی معمایی
⦁ بازی‎ها رومیزی آموزشی
⦁ برد گیم نقش آفرینی
⦁ بازی‎های رومیزی جاسوسی
⦁ بازی‎های رومیزی دورهمی