هر چیزی که میخواهید از بازی مافیا بدانید

در تعریف این بازی باید گفت که مافیا یک بازی گروهی است که مبارزه و رقابت بین اکثریت نا آگاه در مقابل اقلیت نا آگاه میباشد.که در دو فاز روز و شب انجام میشود و هر بازیکن در بازی نقشی را دارد و باید طبق نقش آن انجام ظیفه کنند.به اقلیت آگاه گروه مافیا و به اکثریت نا آگاه تیم شهروندان میگویند.بازی یک راوی و یا گرداننده دارد و اوست که برای هر بازیکن نقشی را تعیین میکند.بازیکنان مافیا و تعدادی از شهروندان باید در فاز شب کار خود را انجام دهند و در روز هم برای خارج کردن یک بازیکن به عنوان فرد مشکوک یا مافیا رای گیری انجام میشود.بازی باید آنقدر ادامه پیدا کند تا همه ی مافیا ها از بازی خارج شوند و یا تعداد شهروند و مافیا یکسان شود و در اون صورت هم تیم مافیا برنده ی بازی میشود.اما این یک تعریف کلی بود و اگر بخواهیم با همه ی مفاهیم و سبک و سناریو های آن آشنا شویم باید همه ی مطلب را بخواهیم.
بهنر است اول از تاریخ پیدایش این بازی شروع کنیم:
فردی به نام دیمیتری دیویدف در سال 1986 در روسیه بازی مافیا را به عنوان یک کار تحقیقاتی ارائه داد و همزمان هم به صورت عملی آن را اجرا میکرد.رفته رفته بسیاری از این بازی خوششان آمد و در محافل.دانشگاه ها .خوابگاه ها.کافه ها آن را بازی میکردنند تا اینکه پا از مرزهای روسیه هم فراتر رفت و به اروپا و آمریکا رسید تا جایی که بسیاری این بازی را جز 50 بازی برتر تاریخ میدانند.
در ابتدای کار مافیایی که بازی میشد و به مافیای روسی معروف بود  و در بازی فاز شب اجرا نمیشد.بازیکنان نقش خاصی نداشتند باید در روز با اتهام زدن و  صحبت کردن مافیا را تشخیص و فقط با رای از بازی خارج میکردنند.اما مافیا دیگر همه ی جمع های دوستانه را فرا گرفته بود و نیاز به تحول عظیمی داشت. حالا وقت اضافه کردن نفش به آن بود.با ورود نقش پزشک برای در امان نگه داشتن شهروندان از کشته ی شب توسط مافیا بازی جان تازه ای گرفت و متحول شد اما این کافی نبود و بازی مافیا هر روز دستخوش تغییرات زیادی شد و به مافیای امروزه با انواع سناریو ها و نقش ها تبدیل شد که به اختصار در این مطلب به آن میپردازیم.

انواع سناریوهاو سبک های بازی مافیا:

مافیا کلاسیک :
در این سبک از بازی بازیکنان نقش خاصی در بازی ندارند و در تیم شهروندان فقط یک پزشک وجود دارد و دیگر هیچ کس نقش خاصی ندارد و در تی مافیا هم مافیای ساده و گاد فادر یا رئیس مافیا وجود دارد.بعد از خارج شدن یک فرد از بازی هم اعلام نفش انجام میپذیرد.
مافیا به سبک مذاکره کننده:
این سناریو از بازی رایج ترین سبک در ایران است.به غیر 2 شهروند ساده همه ی بازیکنان در بازی یک نقش دارند و در تیم مافیا هم یک مافیای ساده.یک رئیس مافیا و یک مذاکره کننده وجود دارد.حداقل 10 بازیکن باید در زمین حضور داشته باشد و اعلام نقش بعد از خروج بازیکن از بازی منوط به درخواست استعلام وضعیت از گرداننده میباشد.حالا با نقش های این سبک از بازی مافیا آشنا میشویم تا هر زمان که خواستیم بتوانیم آن را در گروهای داوطلب این بازی پیاده سازی کنیم.
تیم مافیا:
رئیس مافیا:بالاترین رتبه در گروه مافیا است که دستور قتل بازیکنان را در شب صادر میکند.گاد فادر بازی توسط کارآگاه در شب قابل شناسایی نیست و با تیر تک تیرانداز از بازی خارج نمیشود.
مذاکره کننده:بعد از رئیس مافیا ارج و غرب بالایی دارد و در بازی 10 نفر اگر یک مافیا از بازی خارج شود میتواند با یک شهروند ساده و زره پوش مذاکره کند و او را به تیم مافیا بیاورد و بعد از مذاکره باید شب ها با تیم مافیا بیدار شود.
مافیای ساده:بازیکن بدون قابلیت تیم مافیاست که فقط برای بقای تیم مافیا و خارج کردن تیم شهروندان میجنگد و باید به گروه خود برای برد در بازی کمک کند.
تیم شهروندان:
شهروند ساده:هیچ نقشی در بازی ندارد و فقط باید برای برد تیم شهر بجنگد و در فاز شب نمیتواند کاری بکند و بیشترین تاثیر خود را در فاز روز میگذارد.
کارآگاه:کارآگاه اولین نفری از تیم شهروندان میباشد که بعد از مافیا در شب بیدار میشود و استعلام مافیا بودن یا نبودن یک نفر را از راوی و گرداننده میپرسد.در صورتی که تحت هر شرایطی در بازی اعلام نقش کند باید توسط گرداننده از بازی خارج شود.
تک تیرانداز:یکی از مهم ترین نقش های شهروندی میباشد که در شب توسط گرداننده بیدار میشود و میتواند تیراندازی کند.اگر تیر خود را به مافیای بازی بزند مافیا از بازی خارج میشود و اگر به شهروندان بزند خود او از بازی خارج میشود.
پزشک:دکتر تیم شهروندان است که در شب باید شهروندان را از تیر مافیا حفظ کند و نجات دهد.در شب بیدار میشود و بازیکنی را به گرداننده اعلام میکند و اگر آن بازیکن همان شب توسط مافیا کشته شده باشد به بازی برمیگردد.
زره پوش:زره پوش یا نمیر تیم شهروندان بازیکنی است که در شب با تیر مافیا کشته نمیشود و در روز اگر به اجماع ارا برسد فقط زره ی آهنینش از تنش خارج میشود و به شهروند ساده تبدیل میشود.
خبرنگار:بازیکنی در تیم شهروندان است که بعد از اینکه مذاکره ی تیم مافیا صورت گرفت در فاز شب از خواب بیدار میشود و استعلام یک نفر را از راوی بازی میپرسد اگر مافیا با آن فرد مذاکره کرده باشد راوی به خبرنگار جواب مثبت و در غیر این صورت به او جواب منفی میدهد.

 

مافیا کلاسیک پیشرفته:در این سناریو کلیات بازی هیچ تغییری نمیکند و فقط به همه ی بازیکنان یک نقش میرسد و دیگر فردی به عنوان شهروند ساده و در تیم مافیا ه فردی به نام مافیای ساده وجود ندارد و همه باید با نقشی که دارند در تیم خود ایفای نقش کنند.این سناریو هم در ایران بسیار جا افتاده است و بعد از سبک کلاسیک بیشترین بازی را با این سناریو انجام میدهند.از جمله نقش های بازیکنان در تیم مافیا میتوان به تروریست.ناتو.ناتاشا.افسونگر.مرد قوی و .....اشاره داشته باشیم و از تیم شهروندان هم نقش هایی مانند اسنایپر.فرمانده.فراماسون.قاضی.ساقی و .....اضافه شده اند.بازی همانند سبک های دیگر در فاز شب و روز انجام میشود و روند کلی بازی به همان صورت است و فقط تغییرات بسیار کوچکی انجام شده است.در این سبک اولین بار بود که نقش مستقل هم در بازی اضافه شد.همانطور که از اسم این نقش پیداست مستقل بازیکنی است که فقط برای خود بازی میکند و باید سعی کنند کاری کند که فقط خود در بازی برنده شود.از مستقل های بازی کلاسیک پیشرفته میتوان به نقش نرون و جوکر اشاره کرد.
سبک شب مافیا:
سبکی بسیار جدید و نوآور و کاملا ایرانی که توسط مجموعه ی دورهمی جواهری طراحی و تولید شد و در مدت بسیار کم توانست همه ی ایران را در بر بگیرد.این بازی هم در دو فاز شب و روز اجرا میشود اما ویژگی های منحصر به فردی از جمله رای گیری در شب و کارت های حرکت آخر و کارت شهروند و مافیا را به بازی اضافه کرده است و جان تازه ای به این بازی بخشیده است.در این بازی هم همه ی بازیکنان چه در مافیا و چه در شهروندان دارای نقش هستند و به برخی از این نقش ها در تیم شهروندان و مافیا اشاره میکنیم.ناگفته نماند که بازی دارای نقش های مستقل زیادی است که با برخی از آن ها آشنا میشوید.
گروه مافیا تشکیل شده از:رئیس مافیا.جراح.روانکاو.معشوقه.محافظ.شاه کش.آمپول زن.بمب ساز.شب خسب.شارلاتان.سیاه زخم.جلب.قاتل حرفه ای.دورو.داروساز.تردست.کابوس
تیم شهروندان تشکیل شده از.کارآگاه.دکتر.کلانتر.گورکن.قهرمان.جانی.جادوگر.شهردار.دست کج.گردن کلفت.وکیل.راوی.قاضی.دندانپزشک.کارآگاه ویژه.فرشته.فدایی.نانوا.نخبه.صبا.افشاگر.افیون.زندانبان.ناقل.جاسوس.شکارچی.سیمین.هوادار.کشیش.پرستار.قرنطینه چی.آنالیزور.حنا.پیوند.....
تیم مستقل تشکیل شده از:هزار چهره.نایب.شیطان صفت.گرگ نما.دورگه.سندیکا.عماد.کرونا.مجهول.همزاد.مریض.هفت خط.ساغر
این مورد را در نظر بگیرید که مستقل های بازی هیچوقت یک تیم نیستند و به غیر نقش هزارچهره.نایب و شیطان صفت که به آنها اصطلاحا لشگر سیاه میگویند تمام نقش های مستقل جدا هستند و فقط برای خود میجنگندند.

بعد از اینکه مجموعه ی دورهمی جواهری بسته ی اصلی بازی شب مافیا را منتشر کرد اقزونه های زیادی از جمله افزونه ی تاریک شب مافیا را روانه ی بازار کرد که نقش های شهروندی و نقش مستقل هزار چهره به بازی اصلی اضافه شد.بعد از آن هم اکسپنشن های زیادی را تولید کرد که در هر اکسپنشن باز هم نقش های شهروندی و مافیایی را به بازی اضافه کرد تا بازی از یک نواختی خارج شود.در این بازی اگر در روز دو نفر وارد رای گیری شوند رای به شب میکشد و بعد از اینکه یک نفر از بازی خارج شد باید کارت حرکت آخر بکشد و یک بار شانس خود را امتحان کند.بعد از انکه کارت را برداشت باید همه ی بازیکنان به دستورالعمل کارت عمل کنند.کارتب در بازی وجود دارد که به آن کارت شهروند و مافیا میگویند و به صورت تصادفی هر روز دست یکی از بازیکنان میباشد و آن بازیکن کارت شهروندی را به هر کس بدهد آن فرد فقط آن روز وارد دفا9ع نمیشود و اگر کارت مافیایی را به هر کس بدهد آن فرد آن روز مستقیم وارد دفاعیه میشود.
بعد از اینکه شب مافیا به صورت همه ی کشور را در بر گرفت محموعه ی جواهری بازی تقریبا مشابه مافیا و به اسم آخرین ایستگاه ارائه کرد که در آن سناریویی کاملا ایرانی به کار گرفته شده است .فردی به نام عمران خان که دو گروه برای او میجنگند یکی ماز گروه ها از آن حفاظت و دیگر گروه میخواهند آن را مجازات کنند.اگر به دنبال بازی با تعداد بالا میگردید که هم ایرانیزه باشد و هم شبیه مافیا آخرین ایستگاه تنها گزینه ی شماست.
اهداف کلی بازی مافیا:
بسیاری از روانشناسان و جامعه شناسان دنیا این بازی را یک بازی فوق العاده میدانند که در کنار پرکردن اوقات فراغت به انسان ها تشخیص راست از دروغ. شناختن انسان های منفی و بیرون کردن آن ها از زندگی و مبارزه برای چیزی که میخواهید را یاد میدهد.از ویژگی های دیگر این بازی میتوان به بالابردن اعتماد به نقس و افزایش و تقویت فن بیان اشاره داشته باشیم.بازی ای که امروزه دیگر در جامعه و زندگی بسیاری از انسان ها رخنه کرده و دیگر نمیتوانند از آن بکنند.شاید شما هم با چند بار بازی کردن مجدوب آن شوید.اگر این بازی را تجربه نکردید گیشنهاد ما این است که حتما امتحانش کنید.امیدواریم که این مطلب نیازهای شما را درباره ی بازی مافیا برطرف کرده باشد.تمامی بسته های بازی مافیا کلاسیک.شب مافیا.آخرین ایستگاه و گرگینه را میتوانید از فروشگاه و وبسایت گیموشن تهیه نمایید.