بررسی بازی LORD OF THE RINGS:GOLLUM

بررسی بازی LORD OF THE RINGS:GOLLUM
LORD OF THE RINGS:GOLLUM:فروریختن کاخ آرزوها

برای بسیاری نام  LORD OF THE RINGS یا همان ارباب حلقه نامی است هیچ گاه آن را فراموش نمیکنند.فیلمی که ب صورت سه گانه سال ها پیش منتشر شد و تمامی منتقدان و یا طرفداران و دوست داران فیلم را به خود میخکوب کرد و کاری با سینما کرد که هیچگاه نام ارباب حلقه ها فراموش نشود.

بعد از انتشار ارباب حلقه ها سینما دیگر نمیتوانست به قبل خود بازگردد  شاید تاریخ فیلمسازی به دو قسمت قبل و بعد این فیلم تبدیل شد.اما ارباب حلقه دیگر برای صنعت سینما نبود و به دنیای ویدئوگیم که حالا طرفداران خاص خود را پیدا کرده بود و به خانه های مردم راه پیدا میکرد نیز نفوذ کرد و بازی های زیادی هم از ارباب حلقه ها ساخته میشد و تقریبا از زمان عرضه ی پلی استیشن 2 دنیای هابیت ها کنسول های بازی را نیز فرار گرفتند.

چند وقت پیش بود که در میانه ی معرفی و عرضه ی بازی های بزرگ برای کنسول های پلی استیشن و ایکس باکس به ناگاه دوباره اسم THE LORD OF THE RINGS به میان آمد و مخاطبان را برای عرضه ی دوباره ی بازی از یکی از بهترین داستان های تاریخی مشتاق کرد.شاید در وهله ی اول همه بر این باور بود که باید با کنسول های نسل نهم خود یکی از بهترین و پرجزئیات ترین بازی های 2023 را تجربه کنند.البته ناگفته  نماند که ما هم بر این عقیده بودیم که بلاخره روز موعود فرار رسید و بازی LORD OF THE RINGS:GOLLUM که پیش درآمدی(اسپین اف )بر سه گانه ی پیتر جکسون است عرضه شد.اما چیزی که همه را غافلگیر کرد نابودی تمام آرزوهای مخاطبانی بود که فکر میکردند این بهترین بازی چند وقت اخیر و یا حتی آینده میباشد.

داستان گالم دقیقا در مورد شخصیت و یا شاید موجود شیاد و کاملا موذی فیلم ارباب حلقه ها که به اسمیگل معروف بود میباشد و سیر روند داستان بازی را باید اسمیگل پیش ببریم.در ابتدا که فاز اول داستان میباشد اتفاقاتی که برای گالم می افتد و چگونگی روابط او با ارک ها و حتی سایرون و یا نوع زندگی او را نشان میدهد و در فاز بعدی باید به دنبال حلقه ی بزرگ داستان برویم.

همانطوری که ما در فیلم ارباب حلقه ها نیز دیدیم زمانی که فرودو به دنبالی کوهی پر از آتشفشان که محل نابودی حلقه است میروند به ناگاه با موجودی عجیب که شکلش بسیار به انسان شبیه میباشد برخورد میکنند و او خود را دوست آن ها معرفی میکند  و میخواهد به پان ها برای نابود کردن حلقه کمک کند. اما دقیقا او خود دنبال حلقه میباشد و با به دست آوردن آن میخواهد دوباره قدرت از دست رفته ی خود را بازگرداند.اما نکته ی بسیار جالب این جاست که او دو شخصیت دارد و در یکی از شخصیت ها گالم و در دیگری اسمیگل است.شخصیت اول او بسیار مثبت است و شخصیت دیگرش علاقه دارد کارهای بد و منفی را انجام دهد و جالب تر این جاست که همیشه این دو شخصیت با یکدیگر درگیر هستند و او را بسیار سردرگم میکنند.

سازنده ی بازی گالوم دقیقا از همین موضوع برای پیشبرد داستان و در اصل جالب تر کردن بازی از این دو شخصیت بهره برده و زمانی که شما نیت به انجام کاری دارید در داخل بازی نیز میتوانید با شخصیت گالوم و یا اسمیگل تصمیم گیری کنید و این انتخاب تاثیرات زیادی در روند انجام کارها دارند.

اما به هیچ وجه استباه نکنید شما اصلا قرار نیست با مکانیزم های فوق العاده و خارق العاده روبه رو شوید. در عوض شما با بازی روبه رو هستید که بسیاری پان را فاجعه ی قرن میدانند.

چیزی که از دیدن آن در وهله ی اول بهت زده و وحشت زده میشوید گرافیک بسیار بسیار پایین محیط بازی و خصوصا شخصیت اصلی آن یعنی گالوم میباشد که در هیچ بازی دیگری حتی بازی های سالیان گذشته هم سراغ ندارید آنهم در سال 2023 که شرکت ها و استودیوهای بزرگ بازی سازی برای ساخت بازی هایی که بسیار به واقعیت شبیه هستند با یکدیگر رقابت زیادی دارند.

گیم پلی بازی هم بر پایه ی مخفی کاری و تعقیب و گریز ساخته شده است که در این بخش هم بسیار بسیار ضعیف عملکرده است و شما شاید در بازی چیزی به جز پرش و گرفتن صخره ها و لبه های سنگ چیزی عایدتان نمیشود.مگر میشه پتانسیل بسیار بالای فیلم ارباب حلقه ها و فیلم هابیت ها که شاید تا سال ها بتوان از آن برای ساخت بهترین فیلم و گیم بهره برد به چنین اثر فاجعه باری تبدیل شود که در آن گیمر فقط از روی صخره ها بپرد و تنها در مواردی شما را به زندان ببرد.انیمیشن های بازی هم که برای بهتر کردن حالات بازی وجذاب تر کردن آن همیشه در گیم ها قرار میگیرند در این بازی آن قدر ضعیف هستند که گویی انیمیشنی اصلا وجود ندارد.

سازندگان اما برای کاراکتر اصلی که همان گالم میباشد هم هیچ کاری نکرده اند و به نحوی آن را ساخته و پرداخته کرده اند که گویی کودک سه ساله آن را نقاشی کرده و فقط استودیوی دیدلیک به آن در بازی جانی بخشیده است.این استودیو در هیچ کدام از قسمت های تصویر سازی و ساخت کارکتر که از پایه های اصلی یک بازی هستند هیچ حرکت مثبتی انجام نداده است و به جرات میتوان گفت هیچ بازی در نسل هشت و نه از LORD OF THE RINGS:GOLLUM ضعیف تر نمیباشد.

بازی اما در قسمت هوش مصنوعی نیز بسیار ضعف دارد و تصمیمات اتخاذ شده با شخصیت گالم و یا اسمیگل در بسیاری از موارد تاثیری در پیش برد داستان ندارد و در خیلی از موارد دکمه ها نیز از کار می افتند و باگ ها فراوانی در بازی وجود دارد.البته امکان دارد با آپدیت هایی که بعدها برای بازی عرضه میشود بسیاری از باگ های هوشمصنوعی رفع شود اما نمیتوان خیلی روی استودیوی دیدلیک برای به رزورسانی حساب کرد.

تا به اینجا هر چه نوشتیم نکات منفی بود که باز هم امکان دارد بعضی از آن ها را از قلم انداخته باشیم.شاید باورتان نوشد اما بازی GOLLUM هیچ نکته ی مثبتی ندارد که حتی بتوان آن را در کنار نکات منفی فراوان ذکر کرد.

این بازی در ابتدا قرار بود برای کنسول های نسل نهم عرضه شود که بعدا استودیوی سازنده آن را برای پلی استیشن 4 و ایکس باکس وان نیز منتشر کرد و قیمت 60 دلار را نیز برای آن در نظر گرفت.به صورت کلی اما میتوان گفت شاید اگر این بازی را رایگان هم عرضه میکرد ارزش آن را نداشت که برای دانلود  پلی دادن آن وقت خود را صرف کنید.

این قیمت برای بازی های گاد اف وار راگناروک در نظر گرفته شده است که حتی بعد از اتمام آن مخاطبان چندین بار دیگر آن را تمام میکنند اما هنوز نمیدانیم که استودیوی مدلیک در مورد گیمرها چه فکری میکند که ضعیف ترین بازی سال را با این قیمت به فروش میرساند.

 

شما میتوانید اکانت قانونی این بازی را همراه با گارانتی مادام العمر از فروشگاه گیموشن تهیه نمایید